Ar visada fekalinis siurblys su smulkintuvu yra geras pasirinkimas? O gal patikimiau be smulkintuvo?

Dažnai susiduriame su klientų nusiteikimu, kad perkamas fekalinis siurblys būtinai turi būti su smulkintuvu. Logika labai paprasta, net jei smulkintuvas nėra būtinas daugumoje atveju, niekas negali žinoti kas tiksliai ir kada pateks į kanalizaciją, todėl geriau dėl viso pikto susimontuoti fekalinį siurblį su smulkintuvu ir nesukti sau galvos. Blogiau gi nebus, tegul tas smulkintuvas sau sukasi ir viską sumala. Šitame straipsnyje bandome pasiaiškinti, ar tikrai siurblio su smulkintuvu sumontavimas visais atvejais yra geras sprendimas. Pateiksime savo argumentus už ir prieš, o išvadas nesunkiai galėsite padaryti patys.

Pasiaiškinkime priežastis, dėl kurių jums dažniausiai nereikalingas fekalinis siurblys su smulkintuvu. Tačiau prieš pradėdami aptarti konkrečias detales, noriu trumpai pavaizduoti situaciją, kodėl žmonės yra likę įsigyti tokio tipo fekalinį siurblį.

Įprastai suskamba telefonas ir mūsų specialistai atsiliepia. Skambina klientas, kuriam atsibodo, kad ir vėl  užsikimšo jo nuotekų siurblys arba jis daugiau nebetenkina kliento našumo reikalavimų arba aplamai sugedo. Galbūt nuo to laiko, kai klientas gyvena name, siurblį teko valyti arba keisti kelis kartus. Kad ir kokia būtų priežastis, dėl kurios klientas nėra patenkintas savo nuotekų siurbliu, panašu, kad žmonės pasiekia tokį tašką, kai staiga pajunta, kad jiems reikia fekalinio siurblio su smulkintuvu, nes jų nuotekų siurblys nebeveikia. Arba dažnai žmonės tiesiog supainioja terminą „fekalinis siurblys su smulkintuvu“ ir tiesiog „nuotekų siurblys“, nors iš tikrųjų jiems reikia būtent klasikinio nuotekų siurblio.

Todėl gana dažnai sulaukiam skambučio, kai kas nors sako: "Taip, man nusibodo mano nuotekų siurblys ir aš noriu ten įdėti kažką, kas galėtų susmulkinti, sudraskyti ir supjaustyti kubeliais visus tuos daiktus kanalizacijoje. Noriu, kad mano siurblys nebeužsikimštų ir man nebereikėtų siurblio valyti arba mokėti už naujo siurblio pirkimą“. Ir tai skamba kaip gera teorija. Klientas tarsi įsivaizduoja, kad tai būtų idealus sprendimas, kai viskas tiesiog smulkiai sumalama, išsiurbiama ir daugiau niekada nebereikia dėl to jaudintis. Tačiau realybė yra tokia, kad smulkintuvo siurblio ašmenys laikui bėgant susidėvi. Todėl geriausia praktika yra vengti patekimo į klozetą, vonios trapą ar bet kur kitur, medžiagų, kurios nėra skirtos reguliariai kanalizacijai arba naudojami fekaliniai siurbliai nėra skirti tokių medžiagų tvarkymui. Todėl į nuotekas turi patekti būtent žmonių išskyros, buitinės nuotekos, maisto likučiai, taip pat tualetinis popierius ir įprasti dalykai, kuriuos galima tikėtis sutikti nuotekose.

Didžiausias siurblių su smulkintuvų, taip pat įprastų nuotekų siurblių ir bet kurių kitų siurblių, žudikas yra atliekos, kurioms siurbliai nėra pritaikyti. Jei naudojamas fekalinis siurblys su smulkintuvu, tokios pavojingos siurbliui atliekos paprastai yra prezervatyvai, moteriškos higienos priemonės ir "valymo servetėlės", todėl nemeskite jų į klozetą. Servetėlės, prezervatyvai ir higienos priemonės keliauja tik į šiukšliadėžę, jų niekada negalima nuleisti į tualetą. Patikslinimui pasikartojame, kad viskas, kas natūraliai išeina iš jūsų organizmo, taip pat ir tualetinis popierius, laisvai praeina pro fekalinį siurblį ir nemažina siurblio ilgaamžiškumo.

Gerai, taigi prieš pradėdami aptarti, kodėl Jums nereikia smulkintuvo, pakalbėkime šiek tiek apie tai, kada galima naudoti siurblį su smulkintuvu arba kada jis tikrai reikalingas. Apskritai siurbliai su smulkintuvu naudojami kietosioms medžiagoms smulkinti ir pjaustyti, kaip jau minėjome, ir perpumpuoti jas daugeliu atvejų į vadinamąsias slėgines kanalizacijos trasas.

Fekalinis siurblys su smulkintuvu būtinas dėl vienos iš keturių priežasčių

  1. Gerai, taigi prieš pradėdami aptarti, kodėl Jums nereikia smulkintuvo, pakalbėkime šiek tiek apie tai, kada galima naudoti siurblį su smulkintuvu arba kada jis tikrai reikalingas. Apskritai siurbliai su smulkintuvu naudojami kietosioms medžiagoms smulkinti ir pjaustyti, kaip jau minėjau, ir perpumpuoti jas daugeliu atvejų į vadinamąsias slėgines kanalizacijos trasas. Didelis nuotekų kėlimo aukštis gali būti viena iš trijų priežasčių:
  2. Jums reikia pakelti atliekas dideliu atstumu aukštyn, o tradicinis nuotekų siurblys tiesiog nėra pajėgus to padaryti, kadangi klasikiniai nuotekų siurbliai yra labai neefektyvūs, nes yra didžiulis laisvas plotas hidraulikos viduje, kad jie neužsikimštų arba neužstrigtų. Taigi, naudojant smulkintuvo siurblį, šio neefektyvumo atsikratoma viską susmulkinant, todėl galima turėti daug mažesnį laisvumą hidraulikoje ir taip padidinti sukeliamą slėgį.
  3. Kai susiduriama su dideliu slėgiu arba vadinamąja slėgine kanalizacijos linija, kai kanalizacijos linijoje, į kurią išleidžiate nuotekas, yra slėgis, nes į ją pumpuoja kiti žmonės, arba galbūt tai yra linija, kuri teka nuo kalno, ir jums reikia sugebėti įveikti virš jūsų esantį slėgį.
  4. Yra labai ilga (virš 50m) ir plona (32-40mm) išmetimo trasa ir yra pavojus, kad paprastas fekalinis siurblys negalės tokiu atstumu prastumti nuotekas.
  5. Nuotekos patenka į kanalizaciją iš viešojo naudojimo pastato (ofisai, kavinės, viešbučiai, daugiabučiai, keli gyvenamieji namai, nuomojamos patalpos ir pan.) ir nėra jokių priemonių apsisaugoti nuo patekimo į kanalizaciją nepageidaujamų daiktų, apie kuriuos jau kalbėjome prieš tai. T.y. iš anksto galima numatyti, kad žmonės naudosis kanalizacija neatsakingai.

Suprantama, būna tam tikrų aplinkybių, kai siurblys su smulkintuvu yra absoliučiai būtinas, tačiau visais kitais atvejais jis yra priešingas tam, ko iš tikrųjų reikia klientui.

Vienas įdomus dalykas, kurį reikia žinoti apie tai, kaip sugenda siurbliai su smulkintuvu. Jie sugenda, nes gali užsikimšti. Laikui bėgant peilis nusitrina ir apsivynioja nuotekose esančiais plaukais ir pan. Tačiau kitas dažnas gedimas, kurį galite sutikti net ir naujuose siurbliuose, yra tada, kai į siurblį patenka tam tikra medžiaga, pavyzdžiui, virvelė arba kokia nors kita ilgo pluošto medžiaga. Kai toks daiktas patenka į siurblio įsiurbimo angą,  ir tas momentas sutampa su siurblio išsijungimu (pvz. kai siurblys baigia darbą nukritus plūdei), gauname situaciją, kad sekančio starto metu iš dalies įsiurbta medžiaga atsiremia į peilį, kuris bando prasisukti įprastai, esant švariam scenarijui. Jei tai būtų ne paleidimo momentas, o situacija, kai siurblys dirba įprastu režimu, jis nesunkiai susidarotų su tokia kliūtimi, nes siurblio variklis ir peilis jau turi didelį sukimo momentą, mentės sukasi ir pjauna, o medžiaga pakyla, siurbiamą  į siurblio hidrauliką.  Bet tuo metu, jei medžiaga pasilieka prie ašmenų, kitą kartą, kai siurblys pradės veikti, jis nebeturės tokio sukimo momento,  todėl tiesiog negalės prasisukti pro tą medžiagą, ir tada paleidimo kondensatorius, iš kurio kyla visas sukimo momentas starto metu, sudegs dėl itin didelės srovės. Kadangi variklis bando suktis, bet jam nepavyksta, energija iš esmės virsta šiluma ir sunaikina kondensatorių ir/ar siurblio apvijas, o tada iškyla didelių problemų, nes dabar visas sukimo momentas yra prarastas, ir net jei pašalinsite kliūtį, įdėsite siurblį atgal ir vėl jį įjungsite, siurblys nebeveiks. Taigi iš esmės atėjo laikas keisti siurblį. Aišku realybė nėra tokia baisi, visi normalių gamintojų siurbliai su smulkintuvu turi šilumines apsaugas ir/ar išorinius apsaugos pultus. Suveikus apsaugai dažniausiai pakanka išvalyti siurblį ir jis tarnaus toliau patikimai ir dar ilgai. Bet jei vis dėl siurblys būtų sudegintas, jo keitimas nėra pigus malonumas. Itališki siurbliai su smulkintuvu kainoja virš 700Eur, Lenkiški apie 200Eur, kas tikrai nėra malonu jokiai piniginei.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių Jums nereikia siurblio su smulkintuvu

  • Šitie siurbliai linkę užsikimšti, o tai dažnai prieštarauja tam, ką visi galvoja apie siurblius su smulkintuvu, nes, žinoma, jie pjaustys, kapos, smulkins ir draskys, tačiau iš realybė yra tokia: siurblys su smulkintuvu yra labiau linkęs strigimui nei beveik bet kurio kito tipo fekalinis siurblys su atviro tipo VORTEX darbo ratu arba net siurblys su tuneline sparnuote. Taigi, šie siurbliai yra labai jautrūs užsikimšimui ir strigimui.
  • Jei smulkintuvo siurblys užsikemša, suveiks šiluminė apsauga. Siurblį teks traukti iš nuotekų šulinio ir valyti. Jei strigimai dažnai pasikartos, siurblys greičiausiai bus sugadintas. Tai nėra gera žinia, kai labai tikėtina, kad siurblys užsikimš, o jei užsikimš, jis gali būti sunaikintas. Tai rimta priežastis, kodėl tokio siurblio neverta pirkti nesant būtinybei.
  • Siurbliai su smulkintuvu taip pat turi dideles energijos sąnaudas siurblio našumo atžvilgiu, kurį jūs iš tikrųjų gaunate. Palyginus su paprastu nuotekų siurbliu, siurblys su smulkintuvu faktiškai pumpuoja tik apie pusę galios. Likusi energijos dalis skiriama smulkinimui arba pjovimui. Taigi iš esmės galima sakyti, kad už elektrą mokate maždaug du kartus daugiau, o rizika susidurti su problemomis yra daug didesnė, jei naudojate nuotekų siurblį su smulkintuvu ten, kur nereikėtų.
  • Trumpas siurblio su smulkintuvu tarnavimo laikas. Siurbliai su smulkintuvu dažnai kenčia nuo jiems būdingų sunkių darbo sąlygų. Jie veikdami užkaista, yra mažiau efektyvūs, linkę užsikimšti ir užstrigti. Daugeliu atvejų jie tarnauja trumpiau nei klasikiniai fekaliniai siurbliai. Todėl įprastas patarimas, kurį mes sakome visiems, turintiems siurblį su smulkintuvu, yra apriboti tai, kas patenka į tualetą, ir jūs gerokai prailginsite siurblio tarnavimo laiką.

Apibendrinant. Kai kalbama apie siurblius su smulkintuvu, yra daugybė priežasčių, dėl kurių niekada neturėtumėte montuoti tokio siurblio ar net svarstyti apie tokį nuotekų šalinimo sprendimą, nesant būtinybei. Jei vis dėl to Jums reikia būtent siurblio su smulkintuvu arba kas nors Jums sako, kad Jums reikia smulkintuvo, suabejokite ir įsitikinkite, kad tai yra tai, ko Jums iš tikrųjų reikia. Kaip jau minėjome, yra situacijų, kai siurbliai su smulkintuvu yra neišvengiami ir jie yra vienintelis įrenginys, leidžiantis turėti nuotekų sistemą Jūsų konkrečioje vietoje, sukonfigūruotą pagal Jūsų individualią situaciją. Siurbliai su smulkintuvu nėra vien tik blogi, tačiau yra daug žmonių, kurie juos pasirenka pernelyg optimistiškai ir neteisingai, todėl turėkite tai omenyje.

Tikimės, kad šis straipsnis padės Jums išvengti problemų su nuotekų šalinimu. Jei vis dar turite klausimų apie Jums labiausiai tinkamą fekalinį siurblį arba vis dar reikalingas mūsų specialistų patarimas, visada mielai pagelbėsime.