Fekaliniai siurbliai. Rūšys, paskirtis ir pasirinkimo kriterijai

Nuotekų siurbliai naudojami fekalinių nuotekų, smarkiai užteršto vandens pumpavimui, dar gali būti skirti drenuoti ar nusiurbti purvą iš gruntinių vandenų. Šie siurbliai yra trijų tipų. Susipažinimas su kiekvieno tipo siurblių bei siurblio darbo ratų ypatumais gali palengvinti pasirinkimo procesą ir padėti išsirinkti optimaliausią variantą konkrečioje situacijoje.

Fekalinių siurblių rūšys

Nuotekų siurbliai gali būti panardinami, pusiau panardinami arba montuojami paviršiuje.

  • Paviršiniai fekaliniai siurbliai yra naudojami su įsiurbimo vamzdžiu. Šio tipo siurbliai montuojami sausai, dažniausiai įrengiami netoli nuotekų rezervuaro arba talpos viršuje, gilyn nuleidžiant įsiurbimo vamzdį.
  • Tarpinis variantas tarp paviršinių ir panardinamų siurblių yra pusiau panardinami vertikalūs nuotekų siurbliai. Šio tipo siurblių viršutinė dalis, kurioje yra sumontuotas variklis, montuojama paviršiuje, dažniausiai ant stacionarios aikštelės nuotekų talpos viršuje arba ant plūduro. O apatinė siurblio dalis su darbo ratu yra panardinama. 
  • Panardinami fekaliniai siurbliai įrengiami pačiame nuotekų talpos dugne. Šie siurbliai parduodami su skysčio lygio plūdėmis. Jos padeda užtikrinti automatinį siurblio darbą. Tokie siurbliai veikia gana tyliai, pasižymi maža vibracija. Jie nuleidžiami lynu arba trosu ir pilnai atsiduria pumpuojamuose nuotekose ar užterštuose vandenyse. Šio tipo siurbliai gaminami su specialiomis kojelėmis arba metaliniu padu, kad galėtų stabiliai stovėti ant dugno. Dar dažnai naudojama automatinė jungtis. Pasirinkus šį būdą, išmetimo vamzdis ir siurblio nuleidimo kreipiančiosios (kurių pagalba siurblys pasiekia dugną ir susijungia su išmetimo vamzdžiu automatiškai) yra jungiamos prie nuotekų rezervuaro dugne pritvirtinamos metalinės alkūnės. Šio montavimo būdo populiarumą lemia patogumas vartotojui. Iškeliant ir nardinant siurblį bei norint prijungti jį prie vamzdžių nereikia ištuštinti nuotekų talpos.

Nuotekų siurblių darbo ratai – rūšys ir ypatumai

Viena svarbiausių nuotekų siurblio dalių yra darbo ratas. Nuo jo tipo ir konstrukcijos priklauso pagrindinės siurblio charakteristikos. Kaip dažniausiai naudojamus galima išskirti keturių rūšių darbo ratus.

  • Vortex. Šio tipo darbo ratų veikimo principas – sūkurinis. Korpuso viduje giliai įmontuotas ratas sukdamasis sukelia sūkurį, tačiau pats beveik neturi kontakto su perpumpuojamu skysčiu. Ši savybė ypač svarbi, jei siurblys naudojamas nuotekoms, kuriose yra abrazyvinių dalelių ar didelių priemaišų. 
  • Vieno kanalo. Šio tipo darbo ratai naudoja mažai energijos, dar vienas privalumas – jų aukštas hidraulinio naudingumo koeficientas. Be to, dėl rato konstrukcijos (spiralės formos mentės dideliais tarpais tarp apvijų) neapsivinioja plaušinės priemaišos. 
  • Daugiakanaliai. Kaip ir vieno kanalo ratai, šio tipo darbo ratai taip pat išsiskiria aukštu hidraulinio naudingumo koeficientu, naudoja mažai energijos. Be to, pasižymi dideliu kietų priemaišų praeinamumu. Juose yra sukonstruotos kelios mentės. Dideli atstumai tarp menčių padeda išvengti užsikimšimo.
  • Su smulkintuvais. Šio tipo darbo ratai dažnai pasirenkami tokiose pramonės srityse kaip tekstilės, popieriaus ar kita buitinės pramonės veikla. Jie naudojami fekalinių nuotekų bei smarkiai užterštų skysčių su priemaišomis pumpavimui, taip pat tinka valymo įrenginiams. Tirštoms masėms skirti smulkintuvai dažnai yra itin reikalingi ir žemės ūkyje – naudojami skysto mėšlo, dumblo, fekalijų pumpavimui

Fekalinio siurblio darbo rato tipai

Kaip pasirinkti fekalinį siurblį? Ką žinoti prieš perkant?

Siekiant pasirinkti geriausiai Jūsų poreikius atitinkantį nuotekų siurblį, svarbu prieš įsigyjant surinkti visą informaciją apie sąlygas, kuriomis siurblys bus naudojamas. Kuo daugiau detalių, tuo lengviau bus pasirinkti patiems ar pardavėjams taikliai patarti. 

  • Prieš pasirenkant siurblį, svarbu įvertinti:
  • kokia yra skysčio, kuris bus pumpuojamas, temperatūra, tankis, sudėtis;
  • koks yra aukščio skirtumas tarp skysčio paviršiaus ir aukščiausio pakėlimo taško, taip pat reikėtų žinoti trasos ir vamzdžio skersmens ilgius. 
  • ar skystyje gali būti kietų priemaišų, kokio dydžio. Gamintojai kiekvieno siurblio techniniame aprašyme nurodo, koks galimas maksimalus kietų priemaišų dydis, naudojant konkretų modelį. Šį skaičių dažnai lemia konkretaus siurblio darbo rato konstrukcija. Jei su smėliu ar mažais akmenukais nesunkiai susitvarko daugelis siurblių, tai darbui su dideliais nešvarumų kiekiais, būdingais chemijos, vandenvalos ir kitose pramonės srityse, dažniausiai reikalingas siurblys su smulkintuvu. Kad siurblys ir vamzdynai neužsikištų, labai svarbu kad didelio skersmens priemaišos, nuosėdos būtų susmulkintos, prieš patekdamos į siurblį. 
  • kokio tipo siurblio ieškote  – paviršinio, pusiau ar pilnai panardinamo.