Kaip įrengti vandens tiekimo sistemą iš gręžinio?

Kad buityje ar pramonėje būtų galima panaudoti požeminius vandenis, reikalinga speciali vandens tiekimo sistema. Svarbu įrengti ne tik gręžinį, bet ir gręžinio galvutę, sumontuoti vandens kėlimo, slėgio palaikymo bei sistemos valdymo ir apsaugos įrangas. Vandentiekio tinklai taip pat yra šios sistemos dalis. Jei vandens gręžinys skirtas vienam namui, siurblio montavimui naudojamas adapteris, gręžinio viršų uždengiant dangčiu, jei pramonei – reikia įrengti ir siurblinę.

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis gręžinio siurblį?

Giluminio gręžinio siurblys yra viena pagrindinių vandens tiekimo sistemos dalių. Šis įrenginys užtikrina, kad gręžinio vanduo pasiektų čiaupus ir vartotojas galėtų patogiai jį naudoti. Siekiant pasirinkti tinkamiausią modelį konkrečiai tiekimo sistemai, reikia įvertinti ne vieną techninį parametrą. Bus lengviau pasirinkti optimalų variantą, jei žinosite gręžinio matmenis, koks atstumas tarp gręžinio ir įvado, kokie aukščių skirtumai.

Dažnai manoma, kad galingesnis siurblys yra geresnis, kokybiškesnis. Tai ne visada tiesa. Jei įsigysite siurblį, kurio galingumas yra didesnis nei reikia Jūsų tiekimo sistemai, brangiau mokėti teks ne tik už tokį pat vandens kiekį, bet ir už sistemos eksploatavimą. Taip pat dėl per didelių pajėgumų išauga sausos eigos rizika (kai siurblys ima veikti be vandens). Tad verta rinktis ne didžiausio galingumo siurblį (koks galingumas reikalingas reikia įvertinti kiekvienu atveju individualiai), o siurblius, kurie komplektuojami su dažnio keitikliais arba gaminami su integruotais dažnio keitikliais ir moderniais valdikliais.

Ką pasirinkti – didesnį išsiplėtimo indą su slėgio rele ar dažnio keitiklį?

Yra keletas būdų prijungti pasirinktą gręžinio siurblį. Vieni dažniausių – naudojant dažnio keitiklį arba pasirinkus slėginį išsiplėtimo indą su slėgio rele. 

Slėginis išsiplėtimo indas

Dažniausiai naudojamas ir vienas paprasčiausių prijungimo būdų yra siurblio valdymo sistema su slėginiu indu su slėgio rele. Ši sistema itin patogi, kai gręžiniu naudojasi individualaus namo savininkai arba kelių namų bendrijos.

Sistemos su slėginiu išsiplėtimo indu privalumai:

  • Nesudėtinga valdymo sistema;
  • Nebrangus įrengimas;
  • Minimalus vandens slėgio svyravimas;
  • Paprasta pakeisti įrenginius.

Tiesa, verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad naudojant galingesnį siurblį (kai to reikalauja sistemos ypatumai), reikės labai didelės talpos slėginio išsiplėtimo indo, kuris užims nemažai vietos įrangos montavimui pasirinktoje patalpoje. O hidraulinius smūgius galima sumažinti sistemoje su slėginiu indu ir rele papildomai sumontuojant minkšto paleidimo modulį. 

Dažnio keitiklis

Šio tipo sistemos rinkoje atsirado pakankamai neseniai. Sistemos patogumą lemia tinkamas suprogramavimas. Daugeliu atvejų vartotojui reikia įvesti keletą parametrų, o likusius dažnio keitiklis nustato automatiškai.

Sistemos su dažnio keitikliu privalumai:

  • Pastovaus (tolygaus) vandens slėgio palaikymas;
  • Mažesnės elektros energijos sąnaudos (jei sistema tinkamai suprogramuota);
  • Mažesnė hidraulinių smūgių sistemoje tikimybė;
  • Elektros variklis įjungiamas ir sustabdomas sklandžiai (minkštai);
  • Vietos taupymas, nes sistema užima gerokai mažiau vietos nei naudojant didelį slėginį išsiplėtimo indą.

Ši sistema kainuoja daugiau nei sistemos su slėginiu išsiplėtimu įrengimas. Valdymo sudėtingumas priklauso nuo pasirinkto modelio. Kai kurių jų programavimas labai paprastas, tačiau daliai modelių, siekiant užtikrinti maksimaliai kokybišką sistemos veikimą, reikalingas sudėtingas programavimas.

Kaip prijungti vandens gręžinį prie tiekimo sistemos?

Pagrindiniai vandens gręžinio prijungimo būdai yra du: specialaus adapterio naudojimas arba siurblinės įrengimas. Nuo pasirinkto prijungimo būdo priklauso įrangos montavimo kaina ir vieta. Adaptorinė sistema įrengiama katilinėje arba kitoje namų patalpoje, o siurblinė įrengiama po žeme arba lauke ant žemės montuojamoje konstrukcijoje.

Gręžinio adapteris yra gaminamas specialiai vandens gręžinio prijungimui, dažniausiai iš žalvario arba bronzos. Pasirinkus šį būdą, nereikia statyti požeminių ar antžeminių siurblinių, kurios kainuoja gerokai brangiau. Tai šiuolaikiškas ir patogus būdas prijungti gręžinį. 

Adapteris yra montuojamas į gręžinio vamzdį arba jo praplatinimą, 1,6–1,8 metro gylyje. Specialios adapterio dviejų dalių konstrukcijos dėka, vandens pakėlimo vamzdis į gręžinį įvedamas hermetiškai.  Be to, dėl konstrukcijos ypatumų siurblį apžiūrai ir aptarnavimui labai paprasta ištraukti specialiu įrankiu, išvengiant papildomo kasimo kiekvieną kartą. Slėginis išsiplėtimo indas, dažnio keitiklis, valdymo pultas, kolektoriai ar kita gręžinio prijungimui reikalinga įranga (priklausomai nuo siurblio prijungimo būdo), pasirinkus adapterį, montuojama namo viduje, dažniausiai katilinėje. 

Pagrindiniai sistemos su adapteriu privalumai

  1. Maža kaina;
  2. Kokybiška, ilgalaikė konstrukcija;
  3. Hermetiškumas.

Tiesa, pasirinkus šį variantą prireiks daugiau laisvos vietos įrangos (slėginio išsiplėtimo indo ir armatūros) montavimui pasirinktoje patalpoje.

Vandens gręžinio siurblinė 

Šiame statinyje montuojama vandens kėlimo įranga, slėginis išsiplėtimo indas, dažnio keitiklis ar valdymo pultas, kolektoriai. O viduje (dažniausiai namų katilinėje) telieka sumontuoti įvado sklendę. Gręžinio prijungimo būdas įrengiant siurblinę rekomenduojamas, kai gręžiniu naudojasi daugiau nei vienas namas. Yra keletas siurblinių tipų. Po žeme įrengiamos gelžbetoninės arba plastikinės, taip pat galima statyti ir antžeminį statinį. Plastikinę arba antžeminę siurblinę rekomenduojama rinktis esant aukštiems gruntiniams vandenims. Taip pat pasirinkimą lemia gamtinės sąlygos, estetika ir patogumas eksploatuojant sistemą. 

Pagrindiniai sistemos su siurbline privalumai:

  1. Sistema gali naudotis iki dešimt namų;
  2. Nereikia montuoti įrangos namuose, taupoma vieta;
  3. Galima pasirinkti montavimo vietą, sistema neprivalo būti montuojama ant gręžinio (gali būti įrengiama ir toliau);
  4. Galimybė pasirinkti siurblinės tipą, atsižvelgiant į gamtines sąlygas ir estetinius lūkesčius.

Tačiau šis prijungimo variantas kainuoja gerokai daugiau nei prijungimas naudojant specialų adapterį.

Kaip teisingai ir saugiai pakloti vamzdžius iki gręžinio?

Įrengimo darbai reikalauja pasiruošimo, žinių ir tam tikrų taisyklių išmanymo. Tik taip įmanoma užtikrinti ir įrengimo kokybę, ir sklandų pajungtos sistemos darbą. Ne išimtis ir vamzdžių bei kabelių tiesimo darbai nuo namo ar siurblinės iki gręžinio.

Saugumo reikalavimai:

  1. Vamzdžius reikėtų užkasti 1,7 metro gylyje. Tą padaryti būtina prieš prijungiant vandens gręžinį;
  2. Reikalingas apsauginis kevalas vamzdžiui, kuris nuo gręžinio vedamas į namą;
  3. Nuo namo ar siurblinės iki gręžinio klojamas 4 gyslų kabelis. Įprastai naudojami 1,5 ar 2,5 mm (x4) skerspjūvio kabeliai, bet tikslus reikalingas skerspjūvio plotas paskaičiuojamas pagal atstumą ir siurblio galingumą. 
  4. Jei planuojama vandenį naudoti ir laistymui, prieš pajungiant sistemą, reikėtų nutiesti ir laistymo vamzdį. Taip bus išvengiama pakartotinių kasimo ir montavimo darbų.

Ką dar reikėtų žinoti, prieš prijungiant vandens gręžinį?

Norint kokybiškai įrengti vandens tiekimo sistemą iš gręžinio ir užtikrinti patikimą ir sklandų jos veikimą, reikalingi ir papildomi komponentai. 

  • Vandentiekio vamzdis. Sistemos prijungimui naudojami įvairaus skersmens vamzdžiai. Renkantis vamzdį svarbu įvertinti įrengiamos sistemos sąlygas, pavyzdžiui atstumus, slėgio kategoriją ir kitas. Kai sistema naudojasi ne daugiau nei 3 vartotojai, gręžinio siurblio pakabinimui rekomenduojama rinktis didžiausios slėgio kategorijos vamzdžius, kurių skersmuo būtų ne mažesnis nei 32 mm. 
  • Atbulinis vožtuvas padeda apsaugoti sistemą nuo hidraulinių smūgių, nes naudojant šį komponentą, vanduo gali tekėti tik viena kryptimi. Taip pat jis neleidžia susidaryti atbuliniams srautams vamzdyne (jei dėl nukritusio slėgio vanduo ima judėti priešinga kryptimi, spyruoklinė vožtuvo konstrukcija vėl uždaro uždarymo elementą. Jis atidaromas suspaudus spyruoklę, nukreipiant vandenį teisinga kryptimi). Siekiant, kad sistema tarnautų ilgiau, rekomenduojama papildomai sumontuoti atbulinį vožtuvą virš siurblio. 
  • Nerūdijančio plieno lynas, kai siurblys kabinamas ant vamzdžio, net nulūžus laikančiai movai neleidžia jam nukristi. Taip pat lynas stipriai palengvina siurblio iškėlimą atėjus aptarnavimo laikui. Svarbu, kad šis komponentas būtų pagamintas iš nerūdijančio plieno, nes cinkuoti, plieniniai ar dengti plastiku laikui bėgant dėl vandens poveikio suyra.
  • Nerūdijančio plieno lyno (troselio) „suspaudėjas“. Šis komponentas užtvirtina lyną ir neleidžia jam išsinerti iš kilpos. Dažniausiai naudojami keturi suspaudėjai. Alternatyva šiam užtvirtinimo būdui – specialios rišimo technikos.
  • Jungtys, antgaliai, nipeliai. Šios veržiamos detalės, skirtos prijungti vamzdį į sistemą, gaminamos iš žalvario, bronzos bei plastiko. Pasirinkti medžiagą reikėtų atsižvelgiant į vietą, kurioje detalės bus naudojamos. Daugėja detalių iš kokybiško plastiko, kurių pranašumas – didesnis atsparumas korozijai ir kitam aplinkos poveikiui, o bronzines detales verta rinktis vietose, kur tikėtini laužimai bei tempimai.

Jei kiltų papildomų klausimų dėl vandens tiekimo sistemos įrengimo naudojant gręžinį įrengimo ar atskirų komponentų pasirinkimo, mūsų specialistai visuomet pasiruošę pakonsultuoti ir pateikti optimaliausius pasiūlymus konkrečiai situacijai.