Kaip palaikyti tinkamą vandens slėgį santechnikos mazguose?

Netinkamas (per mažas arba per didelis) vandens slėgis yra labai dažnai pasitaikanti santechnikos mazgų problema. Dėl to gali gesti įrenginiai, neveikti tam tikri prietaisai ir kilti kitų problemų. Jeigu įtariate arba turite tokią problemą, patarsime, ką turėtumėte daryti ir kaip palaikyti tinkamą slėgį ateityje.

Nuo ko pradėti?

Pirmiausiai reikėtų išmatuoti pastovų slėgį sistemoje. Tam naudojamas paprasčiausias manometras vandens slėgiui matuoti. Jį galite rasti daugumoje santechninės ir techninės įrangos prekių parduotuvėse. Prisukite jungtį su matuokliu prie kažkurio vandens išeigos taško (pvz., lauko žarnos, skalbyklės šalto ar karšto vandens įvado) ir atidarykite maišytuvą arba paleiskite vandens srovę. Manometras akimirksniu parodys, koks yra slėgis toje vietoje, kurią matuojate. 

Nepamirškite, kad visiškai natūralu, jog srovės slėgis būtų iki 0,5 atmosferos arba maždaug tiek pat baro mažesnis antrame namo aukšte, lyginant su pirmuoju.

Kaip vertinti rodmenis?

Gyvenamųjų namų vandentiekyje įprasta matyti 3-4 barų (atmosferų) slėgį. Jis gali skirtis iki 10-15% normos ribose.Nors beveik visi namų apyvokos prietaisai, tiesiogiai jungiami prie vandentiekio, turėtų atlaikyti slėgį iki ~5,5 Bar, tačiau net ir priartėjus prie šios ribos, o ypatingai ją viršijus, kyla didelė grėsmė, kad prietaisai ims gesti. 

Iš kitos pusės, jei slėgis daug mažesnis nei 3 Bar, galite susidurti su erzinančiomis problemomis, kaip kad silpna srovė, lėtas veikimas ir kitomis.

Kaip reguliuoti slėgį vandentiekio sistemoje?

Pradėkime nuo to, ką daryti, jeigu slėgis sistemoje yra per mažas. Pirmiausia – susisiekite su vandens tiekėju ir pristatykite situaciją. Jeigu nėra nuotėkio, o toks slėgis pas visus yra normalus, reikėtų investuoti į slėgio didinimo siurblį. Profesionalams jį įrengus, problema turėtų išsispręsti, tačiau tai reikalaus investicijų.

Visgi, jeigu yra nuotėkis ar užsikimšimas, problemos pašalinimo atsakomybė gali gultis ant vandens tiekėjo arba namų ūkio administratorių pečių. Tai priklauso nuo to, kur problema yra. Jeigu problema nuosavybės ribose – sprendimų reikės ieškoti su namų ūkio administravimo įmone arba pačiai bendrijai.

Pasitaiko ir atvejų, kada vandens slėgis yra per aukštas. Tada perkami specialūs vožtuvai slėgiui mažinti. Jį įrengus galima slėgį sumažinti iki reikiamo ir išvengti dėl per didelio slėgio kylančių problemų.

Jeigu vanduo bėga silpnai, bet slėgis – normalus, ką daryti tada?

Taip pat yra tikimybė, kad jūsų problema susijusi ne su pačiu vandens slėgiu, o su vandens srautu. Jei manometras rodo pakankamą vandens slėgį, tačiau jaučiate, kad iš vieno ar kelių jūsų santechnikos prietaisų bėga silpna srovė arba ji susilpnėjo, greičiausiai yra kokia nors lokalesnė arba pačiam įrenginiu artimesnė problema, daranti įtaką vandens srautui jūsų namo vidaus vandentiekyje.

Problema gali būti tokia paprasta, kaip nešvari dušo galvutė ar nešvarus maišytuvo aeratorius. Jei norite juos išvalyti, tiesiog atsukite aeratorių arba dušo galvutę ir pamerkite juos į 50 % vandens ir 50 % baltojo acto tirpalą bei palikite mirkti per naktį. Tuo atveju, kai negalite mechanizmų atsukti, vandens ir baltojo acto tirpalą supilti į plastikinį maišelį ir pritvirtinti maišelį aplink įtaisą su guma.

Dar viena pasitaikanti priežastis silpnai vandens srovei paaiškinti (dažniausiai – senos statybos, senai arba visai nerenovuotuose objektuose) – surūdiję cinkuoto plieno vamzdžiai. Jie tarnauja 30-50 metų, priklausomai nuo sąlygų, tačiau viduje besikaupiančios rūdžių nuosėdos pamažu užkemša vamzdžius ir per juos prateka tik silpnesnis srautas. Tada jau reikia remonto ir keisti vamzdžius. 

Jeigu dažnai susiduriate su tokia problema, kad tam tikru metu vandens srautas namuose būna labai žemas – išeitis gali būti ir naujų, didesnio skersmens vamzdžių įrengimas. Didesnio skersmens vamzdžiai padeda palaikyti dinaminį vandens slėgį jūsų namuose, t. y. vandens slėgį tam tikrame vandentiekio sistemos taške, kai naudojamas vienas ar daugiau santechnikos prietaisų. Tad net jeigu vandenį atsisuks trys namų ūkio gyventojai trijose skirtingose vietose, vandens srautas neturėtų ženkliai susilpnėti.