Kokį nuotekų siurblį rinktis individualiems namams?
Nuotekų siurbliai yra būtinas įrenginys statant individualų gyvenamąjį namą, kotedžą ar įrengiant sodybą vietose, kuriose nėra centralizuoto nuotekų pašalinimo tinklo. Nuotekų siurbliai dar vadinami fekaliniais siurbliais. Jie naudojami nuotekų perpumpavimui iš nuotekų rezervuaro į vietinius valymo įrenginius arba centralizuotą kanalizaciją. Didelio galingumo vandens siurbliai taip pat naudojami tvenkinių, šulinių, baseinų valymui.
Kaip valdomi nuotekų siurbliai?
Paprasčiausias ir dažniausiai naudojamas nuotekų ir drenažinių siurblių valdymo būdas yra integruotos plūdės. Jis naudojamas su vienfaziais buitiniais nuotekų siurbliais. Kai siurbliai naudojami buityje, jiems nereikalingi pramonėje naudojami specialūs siurblių valdikliai, kurie statomi atskirai. Jei nuotekų lygis rezervuare pasiekia maksimalią ribą ar prie jos artėja, įspėti gali avarinio lygio signalizacija. Ji nėra privaloma sudedamoji dalis, bet stipriai rekomenduojama.
Kaip pasirinkti nuotekų siurblį?
Prieš įsigyjant nuotekų siurblį svarbu įvertinti esamas sąlygas, poreikius ir siurblių technines savybes. Reikia atsižvelgti ne tik į variklio galią, bet ir palyginti maksimalaus našumo bei maksimalaus kėlimo parametrus. Visų šių kriterijų įvertinimas prieš perkant padeda padaryti tinkamiausią pasirinkimą ir užtikrina, kad pirkinys bus kokybiškas ir ilgaamžis.
Jeigu nuotekas ar nešvarų vandenį (pavyzdžiui baseinų ar šulinių) reikės siurbti iš giliai, svarbus parametras ir maksimalus siurblio panardinimo gylis. Ieškant itin kokybiško įrenginio, verta įvertinti ir korpuso tvirtumą, konstrukcijos patvarumą bei apsaugą nuo variklio perkrovos. Visi šie papildomi pliusai ilgina siurblio tarnavimo laiką.
Fekaliniai siurbliai skirti pumpuoti ir klampioms, tankioms terpėms su daug kietųjų dalelių priemaišų. Jei priemaišos yra plaušinio tipo, rekomenduojama rinktis siurblius su smulkintuvais. Smulkintuvas nereikalingas, jei siurbiamame skystyje yra tik smulkių priemaišų, pavyzdžiui smėlio ar mažų akmenukų, o užterštumas nedidelis.
Nuotekų siurblys su smulkintuvu sumažina vamzdynų užsikimšimo riziką, nes didelės plaušinės priemaišos prieš patekdamos į siurblį susmulkinamos. Tad renkantis svarbu pagalvoti, ar siurbimo vietoje gali ilgainiui susikaupti daug nešvarumų ar didelis kiekis plaušinių priemaišų.
Tiesa, reikia turėti omenyje, kad tokie siurbliai negali suskaldyti kietųjų dalelių, jie skirti smulkinti minkštoms priemaišoms, tokioms kaip tualetinis popierius, servetėlės, virvutės, maistinės atliekos. Jei skystyje yra akmenų, geležies gabaliukų, pavyzdžiui, vinukų, kaulų, žvyro, siurblio gedimas beveik garantuotas. Perdega variklio statoriaus apvija. Šiems, kaip ir visų kitų tipų siurbliams, patariama sumontuoti apsauginį elektros variklio jungiklį, kuris sustabdo energijos padavimą į variklį prieš tai, kai prasideda nepataisomi pažeidimai.
Kaip apskaičiuoti reikalingą pakėlimo aukštį?
Siurblio pakėlimo aukštis, dar vadinamas siurblio sukeliamu slėgiu, matuojamas metrais. Našumas buityje naudojamiems nuotekų bei drenažo siurbliams dėl mažo pritekėjimo ir reto įsijungimo dažniausiai neskaičiuojamas. Pakėlimo aukštį apskaičiuoti nėra sudėtinga. Jį sudaro trys dalys:
- Hidrauliniai nuostoliai vamzdyne;
- Geometrinis aukščių skirtumas (lyginant mažiausią vandens lygį talpoje, prieduobėję ar siurblinėje ir aukščiausią slėginės linijos tašką);
- Laisvas slėgis ištekėjime (maždaug 2 metrai).
Jei slėgio nuostoliai skaičiuojami sustambintai, reikia bendrą vamzdyno ilgį padauginti iš 0,1. Paimkime praktinį pavyzdį, jei vertikalus aukščio skirtumas yra 3 metrai, laisvas slėgis slėgis – 2 metrai. Jei vamzdis yra 30 metrų ilgio, slėgio nuostoliai (30*0,1) = 3 metrai. Pakėlimo aukštis bus: 3+2+3 = 8 metrai.