Vandens siurbliai šuliniui: 6 siurblių tipai

Užmiestyje namai retai būna prijungti prie centrinės vandentiekio sistemos, todėl vanduo paprastai pumpuojamas iš šulinio. Šiame straipsnyje padėsime išsirinkti tinkamą siurblį bei aptarsime pagrindinius šuliniui naudojamų siurblių tipus.

Kaip pasirinkti šulinio siurblį privačiam namui?

Renkantis siurblį, būtina išsiaiškinti jo technines charakteristikas, būtent:

 • Našumas. T. y. vandens kiekis, kurį siurblys perpumpuoja per minutę ar valandą. Idealiu atveju vandens turėtų užtekti, net jei vienu metu atidarytumėte visus namuose esančius čiaupus ir nuleistumėte vandenį iš tualeto bakelio. Paprastai privačiam namui pakanka 1.5-2 m3/h našumo siurblio.
 • Vandens pakėlimo aukštis. Siurblys turėtų ne tik pakelti vandenį iš šulinio ar gręžinio, bet ir tiekti jį į aukščiausią namo vietą - pavyzdžiui, į dušą antrame aukšte. Tuo pačiu metu vandens slėgis neturi sumažėti. Privačiam namui su šuliniu paprastai pakanka siurblio, kurio kėlimo aukštis yra 35-45 metrai. 
 • Siurblio galingumas ir energijos suvartojimas. Tai elektros energijos kiekis, kurį sunaudos siurblys. Paprastai šulinio siurblių galingumas yra ne didesnis nei 1.1 kW ir buityje naudojami šulinio siurbliai dažniausiai yra vienfaziai (230V).

Siurbliai skirstomi į du pagrindinius tipus: paviršinius ir panardinamus. Pirmieji siurbia vandenį iš nedidelio gylio per įsiurbimo žarną, antruosius reikia nuleisti tiesiogiai į vandenį (t.y. panardinami į šulinį). Siurbliai, skirti šuliniui ir gręžiniui, skiriasi: gręžinio siurbliai yra siauri, atrodo kaip “cilindras” ir turi vandens įsiurbimą siurblio viršuje arba korpuso viduryje. Šuliniui skirti panardinami siurbliai turi vandens paėmimą korpuso apačioje (kas užtikrina efektyvų vandens paėmimą ir aušinimą esant žemam vandens lygiui), be to šulinio siurbliai turi plūdę avariniam siurblio sustabdymui pasibaigus vandeniui šulinyje.

Be techninių specifikacijų, atkreipkite dėmesį į įrengimo išlaidas ir skirtingų siurblių aptarnavimo sudėtingumą. Pavyzdžiui, hidroforo siurblio įrengimas gali kainuoti panašiai kaip panardinamo siurblio įrengimas šulinyje, bet šulinyje esantis siurblys bus tylesnis. Be to  yra ir gana paprastų įrenginių, kuriuos galite įsirengti patys, pvz. siurblys su valdymu Ibo Multi IP1000 AUTO INOX. Nesudėtinga organizuoti įvairias laikinas siurblinių pajungimo schemas, skirtas daržui laistyti arba šulinio vandens tiekimui į vasarnamį.

Kokie siurbliai tinka skirtingose situacijose?

 • Hidroforas - paprasčiausia naudojimui, jei vanduo yra negiliai (iki 8-9m).
 • Hidroforas su inžektoriumi - paprastas variantas, jei vanduo yra iki ~30m gilyje.
 • Vibracinis siurblys  - pigiausias variantas vasarnamiui, sodui, daržo laistymui.
 • Periferinis siurblys - nebrangus patikimas siurblys, kai nėra didelio našumo ir slėgio poreikio (užtikrina paprastai apie 1 m3/val. prie 40m kėlimo aukščio).
 • Panardinami siurbliai su integruota valdymo automatika - paprasčiausiai montuojami siurbliai, tinka negiliems šuliniams.
 • Daugiapakopiai panardinami šulinio siurbliai - pakels vandenį iš labai gilaus šulinio ir visada užtikrins gerą našumą.

Vandens tiekimo sistemos, siurbliai su hidroforu arba tiesiog “hidroforai”

Kiek kainuoja: vidutiniškai 100 - 400 Eur, tačiau yra modelių iki 600 Eur.
Kokioje situacijoje pirkti: kai šulinys yra arti ir vanduo negiliai - pavyzdžiui, tokį siurblį patogu naudoti vasarnamyje.
Privalumai: lengva įrengti ir prižiūrėti; geras našumas; sunku pavogti, kai siurblys yra name.
Minusai: netinka gilesniems nei 7-8 metrų šuliniams; labai triukšmingas; galu užšalti paliktas žiemai nešildomoje patalpoje.

Toks siurblys nėra panardinamas į šulinį, o įrengiamas namo viduje arba specialiai įrengtame šulinyje šalia vandens šaltinio. Dažniausiai sausai statomi siurbliai parduodami kartu su papildoma įranga ir vadinami buityje “hidroforais”: į komplektą įtraukta slėgio relė, skirta automatiškai įjungti ir išjungti siurblį ir hidroakumuliatorius (hidroforo talpa) - vandens rezervuaras, apsaugantis siurblį nuo dažno įjungimo ir kompensuojantis slėgio kritimą.

Hidroforo siurbliai garantuotai pakelia vandenį iš 8-9 metrų gylio. Būkite atidūs skaičiuodami: reikia atsižvelgti ne tik į atstumą nuo žemės iki vandens, bet ir į vamzdyną iki siurblio. Pavyzdžiui, vandens gylis šulinyje yra 7 metrai, o siurblinė yra už 30 metrų nuo šulinio. Pagal normas, kas 10 metrų horizontalaus vamzdyno slėgis sumažėja 1 metru vandens stulpo. Taigi mūsų atveju bendras vandens pakilimo aukštis yra 10 metrų: hidroforo siurblys su tuo nesusidoros.

Hidroforo siurbliai su inžektoriumi

Kiek kainuoja: 300 - 600 Eur
Kokioje situacijoje pirkti: jei šulinys yra gilus ir dėl kokių nors priežasčių negalite naudoti panardinamo siurblio. Tai pasitaiko retai, todėl siurbliai su panardinamuoju inžektoriumi nėra labai populiarūs.
Privalumai: lengva prižiūrėti; gali tiekti vandenį iš gilaus šulinio ar gręžinio.
Trūkumai: triukšmingas; sunaudoja daug elektros energijos; nedidelis siurblio našumas; sunkiai montuojamas (reikalingi 2 vamzdžiai įsiurbimui).

Inžektorius - tai įrenginys, sukuriantis papildomą slėgio skirtumą, paprasčiau tariant - įsiurbimą. Jei inžektorius panardinamas į šulinį, jis leidžia paviršiniam siurbliui “ar hidroforui” pakelti vandenį iš didesnio gylio (iki 30m).

Į šulinį, į kurį nuleidžiamas inžektorius, eis ne vienas, o du vamzdžiai (normaliu atveju 40mm ir 32mm). Pirmuoju vamzdžiu vanduo kyla aukštyn, o antruoju jo dalis grįžta į inžektorių ir dėl savo energijos didina slėgį.

Šią konstrukciją įrengti sudėtingiau nei paprastą paviršinį siurblį: į šulinį reikia nuleisti du vamzdžius su inžektoriumi. Norint apsaugoti inžektorių, įėjime dedamas atbulinis vožtuvas ir filtras (sietelis).

Panardinami vibraciniai siurbliai 

Kiek tai kainuoja: vidutiniškai 30-50 Eur (pasitaiko ir pigesnių modelių su aliumininėmis variklio apvijom, bet jie labai greitai genda).
Kokioje situacijoje pirkti: sodininkystei, pvz., daržo laistymui
Privalumai: pigus, patikimas, geras vandens slėgis.
Trūkumai: prastas našumas; vibruoja, maišydamas vandenį; triukšmingas net panardintas į šilinį..

Tokie siurbliai dažnai dar vadinami “mini siurbliais” arba “mažilis”, “ručejok” arba “rodničiok” - pagal ankstesniu jų prekės ženklus (anksčiau buvo importuojami iš Baltarusijos). Tai paprasčiausias ir biudžetinis siurblio variantas. Vibracinis siurblys panardinamas tiesiai į vandenį, kartais prietaisas nuleidžiamas į šulinį kibire, kad stipriai nekeltų smėlio nuo dugno.

Vibracinio siurblio ir automobilio variklio veikimo principai šiek tiek panašūs. Siurblio viduje yra stūmoklis, kuris juda aukštyn ir žemyn. Stūmoklis siurbia vandenį iš šulinio į siurblio kamerą ir pumpuoja jį į žarną arba vamzdį. Šie ciklai kartojami 50 kartų per sekundę: to pakanka, kad vandens slėgis išliktų stabilus.

Periferiniai panardinami siurbliai

Kiek kainuoja: vidutiniškai 120-400 Eur
Kokioje situacijoje pirkti: namams, kuriuose žmonės gyvena nuolat ir kuriems reikia patikimo siurblio.
Privalumai: pakankamas vandens pakėlimo aukštis - buitiniai siurbliai, priklausomai nuo modelio, gali lengvai suteikti 50-70 metrų aukštį; patikimumas - visi siurblio elementai yra tvirti, ilgaamžiai ir skirti intensyviam naudojimui.
Minusai: didelė kaina (bent jau itališkiems siurbliams); sąlyginai nedidelis našumas (1-2m3/val.)

Tai populiariausias siurblio tipas, skirtas privačių namų vandentiekiui - tokie siurbliai duoda gerą slėgį, tačiau nekelia triukšmo.

Periferinio vandens siurblio viduje yra sparnuotė - ratas su mentėmis, kuris sukasi dideliu greičiu ir pumpuoja vandenį kaip malūnas. Darbinis ratas pagamintas iš žalvario ir yra jautrus vandens priemaišoms - jei vandenyje daug smėlio, jis laikui bėgant susidėvi. Vėl gi, darbo ratas yra nebrangus ir lengvai keičiamas, esant poreikiui. Apibendrinant, periferiniai siurbliai neturi judančių turbinos dalių ar vožtuvų, todėl jie yra lengvai ir nebrangiai remontuojami.

Lenkiškos siurblio versijos tarnauja vidutiniškai 5 metus, tačiau yra ir geresnių modelių, pavyzdžiui, itališkas Pedrollo DAVIS: toks siurblys gali tarnauti daugiau nei 8-10 metų.

Šulinio siurbliai su integruota valdymo automatika

Kiek kainuoja: kainos svyruoja nuo 230 Eur iki 700 Eur priklausomai nuo gamintojo.
Kokioje situacijoje pirkti: kai vanduo yra negiliai ir šulinys yra šalia namo. Siurblį paprastą susimontuoti pačiam.
Privalumai: labai paprastas montavimas, faktiškai nereikalaujantis santechniko įgūdžių. Tylus veikimas, vietos taupymas, stabilus vandens slėgis ir pakankamas namui našumas.
Minusai: kaina didesnė nei klasikinių panardinamų siurblių; netinka giliems šuliniams.

Panardinami šulinio siurbliai su valdymo automatika yra dažnas pasirinkimas, kai siurblį reikia įrengti be santechniko pagalbos. Taip pat šito tipo siurbliai pasirenkami kai reikia paprasto ir greito techninio sprendimo. Ir toks pasirinkimas yra pagrįstas ir teisingai, bet svarbu teisingai įvertinti situaciją. Keli svarbūs momentai:

 • Maksimalus pakėlimas nuo vandens lygio šulinyje iki čiaupo neturi viršyti 10 m. Šitas apribojimas susietas su siurblio automatikos veikimu. Siurblys startuoja, kai slėgis krenta žemiau 1.5-1.0 bar. 10 metrų vertikalaus vandens stulpo atitinka 1 bar slėgį, todėl kai vandens suvartojimo taškas yra pakeltas aukščiau nei 10 m, virs siurblio vamzdyje visada yra didesnis nei 1 bar slėgis ir siurblio valdymo automatika negali užfiksuoti slėgio kritimo sistemoje ir atitinkamai negali paleisti siurblio.
 • Stabiliam siurblio veikimui trasoje reikia sumontuoti ne mažesnį nei 1 L hidroforo baką, kitaip siurblio automatika gali veikti nestabiliai arba siurblys aplamai gali sugesti, nes gali būti klaidingi suveikimai arba atidarius vandenį siurblys gali nepasileisti (suveiks vamzdžio plėšimo apsaugą dėl labai staigaus slėgio kritimo). Pats bakelis 1-3 L talpos dažniausiai montuojamas arba pačiame šulinyje kelių metrų gylyje, kad neužšaltų, arba namie prie vandens įvado į pastatą.

Ir paskutinė svarbi pastaba. Panardinami siurbliai su integruota valdymo automatika turi savo atbulinį vožtuvą ir papildomo išorinio atbulinio vožtuvo jiems montuoti negalima. Sumontavus išorinį atbulinį vožtuvą siurblys normaliai neveiks ir gali būti pažeistas.

Daugiapakopiai panardinami šulinio siurbliai

Kiek tai kainuoja: nuo 170 iki 500 Eur
Kokioje situacijoje pirkti: namo vandentiekiui, žemės ūkiui. Šito tipo siurbliai yra patikimiausias ir galingiausias vandens tiekimui sprendimas iš šulinių.
Privalumai: patikimas, geras vandens slėgis ir našumas; patenkins bet kokio namo ar laistymo sistemos poreikius (svarbu, kad šulinys užtikrintų pakankamą vandens našumą); didelis siurblių efektyvumas (atitinkamai mažesnės elektros sąnaudos).
Trūkumai: nemaža įrengimo kaina, montavimui dažniausiai reikalinga santechniko pagalba; valdymo automatika montuojama namie ir užima kažkiek vietos.

Šitie siurbliai pasirenkami žmonių, kurie nori maksimalaus komforto, pakankamo slėgio rezervo ir didelio vandens našumą esant bet kokiai situacijai. Panardinami daugiapakopiai siurbliai su valdymo automatika įrengta namie yra geriausias pasirinkimas žiūrint iš techninės pusės ir tokie sistema pranoksta visus kitus variantus. Jei vieta ir biudžetas leidžia įrengti siurblį šulinyje visada rekomenduojama rinkti šitą sistemą.