Vandens slėgio relės: funkcijos ir tipai

Vandens slėgio relės užtikrina patogų ir sklandų vandens tiekimą ir palengvina vartotojo naudojimąsi siurbliu. Šio elemento pagalba galima įjungti ir išjungti siurblį automatiškai, priklausomai nuo vandens slėgio sistemoje. Kai slėgis tiekimo sistemoje pasiekia minimalų iš anksto nustatytą lygį, slėgio relė automatiškai įjungia siurblį, o pasiekus maksimalų slėgį (viršutinę ribą), jį išjungia. Tam nereikalingas žmogaus įsikišimas. 

Ką svarbu žinoti prieš perkant ir montuojant slėgio relę:

  1. Atkreipkite dėmesį, kokia įtampa naudojama. Šis parametras rodo, kokia gali būti didžiausia siurblio galia, kad būtų galima jį tiesiogiai prijungti per slėgio relę;
  2. Įsitikinkite, kad slėgio intervalas atitinka Jūsų pasirinktos sistemos veikimui reikalingas slėgio ribas, kurias galima kontroliuoti relės pagalba.

Vandens slėgio relės veikimo principas

Siurblio įjungimo bei išjungimo slėgio lygis dažnai būna nustatomas automatiškai, tačiau vartotojas turi galimybę keisti gamyklinius nustatymus. Žemiausia įsijungimo slėgio riba dažniausiai siekia 1,5-2 Bar. Siurblys yra įjungiamas, kai vandens slėgis nukrenta žemiau šios ribos. Jei vandens srauto nėra, o slėgis viršija maksimalią įsijungimo ribą, siurblys išjungiamas. Priklausomai nuo modelio ir siurblio savybių, maksimalus slėgis, kurį viršijus siurblys išsijungia, gali skirtis. Kiekvieno modelio funkcijas ir galimybes gamintojas pateikia prekės aprašyme, kurį gauna kiekvienas pirkėjas. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad net jei pagal aprašymą automatinis prietaisas gali veikti be išsiplėtimo indo, rekomenduojama sumontuoti jį vandens tiekimo sistemoje.

Slėgio relės naudojimas su išsiplėtimo indu

Populiariausia ir dažniausiai naudojama slėgio relė yra platforma su dviem judančiom spyruoklėm, atidarančiomis bei uždarančiomis elektrinius relės kontaktus. Spyruoklių judejimo intervalas priklauso nuo spyruoklių įtempimo. Jis reguliuojamas priveržiant arba atsukant veržles. Taip pat judėjimo intervalą veikia ir tiekimo sistemoje nustatytas vandens slėgis. Prijungus relę prie vamzdyno, galima nesunkiai užmaitinti siurblį per kontaktų grupę. Slėgio nustatymų intervalas skiriasi, priklausomai nuo relės modelio. Vienas svarbiausių ir vartotojams aktualiausių parametrų – maksimalus siurblio išjungimo slėgis. Dažniausiai jis siekia 4,5-5 barus. Prie tokio maksimalaus slėgio siurblį išjungti leidžia ir paprasčiausių konstrukcijų relės. Jo pilnai pakanka daugumai buitinių vandens tiekimo sistemų. Kiekvienoje relėje esančius gamyklinius slėgio nustatymus galima pakeisti pagal individualius poreikius, jei bendri nustatymai netinka. Pavyzdžiui, jei vandens siurblys naudojamas kelių aukštų name ar pastate su ilgu vamzdynu, dėl kurio galimi slėgio nuostoliai tiekimo sistemoje. Gamykliniai nustatymai aprašomi techniniuose dokumentuose, kurį gamintojas pateikia įsigijant prekę. Dažniausiai buityje naudojamoms sistemoms rekomenduojamas maksimalus slėgio skirtumas tarp įjungimo ir išjungumo – 1-1,5 Bar.

Slėgio relės įrengimas tiekimo sistemoje: kur montuoti?

Populiarus ir praktiškas sprendimas – penkiašakė jungtis, kuria galima prie išsiplėtimo indo prijungti relę, manometrą ir kitas jungtis. Montuoti slėgio relę galima ir trišake jungtimi. Ji nebūtinai turi būti sumontuota prie pat hidroforo. Buitinės relės dažniausiai yra su ¼ jungtimi, išoriniais ir vidiniais sriegiais. Slėgio relės reguliavimui ir stebėjimui reikalingas manometras. Patartina relę montuoti tame pačiame aukšte (lygyje) kaip ir hidroforas, o konkreti vieta sistemoje nėra labai svarbi. Rekomenduojama rinktis vietą, kur mažiau drėgmės. Tai galioja ir montuojant išsiplėtimo indą. Po montavimo, svarbu sureguliuoti ne tik relę, bet ir atitinkamai nustatyti oro slėgį hidrofore. 

Relės padeda apsaugoti siurblį nuo darbo sausos eigos režimu

Norint užtikrinti sklandų ir kokybišką siurblio veikimą ir išvengti gedimų, labai svarbu, kad siurblys nepradėtų veikti be vandens (sausos eigos režimu). Tai gali nutikti, slėgiui nukritus žemiau nei 1 Bar, jei vamzdžiuose pritrūksta vandens. Slėgiui nukritus žemiau iš anksto nustatytos minimalios vertės (dažniausiai, kai slėgis pasiekia 0,4-0,6 Bar), siurblį automatiškai išjungia slėgio relė, taip apsaugodama nuo sausos eigos. Vėl įjungti siurblį galima paspaudus relės kontaktų mygtuką (rankiniu būdu). Apsaugai nuo darbo be vandens dažniausiai naudojama relė LP 3.

Elektroninės relės užtikrina ne tik patogų valdymą, bet ir apsaugą

Tinkamai parinkta relė gali ne tik apsaugoti siurblį nuo darbo sausos eigos režimu, bet ir automatiškai įjungti bei išjungti siurblio variklį. Automatiškai kontroliuoti slėgį, atsižvelgiant į išankstinius minimalios ir maksimalios ribos nustatymus, skirtos elektroninės relės ir kiti elektroniniai prietaisai, kuriuose integruota apsauga nuo veikimo be vandens (sausa eiga). Sumontavus elektroninį automatikos bloką, siurblio darbo ir apsaugos valdymas tampa itin paprastas. Vartotojui tereikia atsukti ir užsukti vandens čiaupą, o prietaisai visas kitas funkcijas atlieka automatiškai. 

Kaip veikia elektroninės slėgio relės ir prietaisų blokai?

Visuose klasikiniuose automatinių prietaisų blokuose yra:

  • Integruota apsauginė funkcija nuo sausos eigos;
  • Vienfazių buitinių siurblių (iki iki 1,5–2,2 kW galingumo) prijungimo funkcija;
  • Srauto ir vandens slėgio daviklių matavimais paremtas veikimo algoritmas.

Tačiau kiekviena elektroninė valdymo plokštė turi ir papildomų funkcijų, tad renkantis prietaisą, svarbu įvertinti ir atsižvelgti į konkrečias sąlygas ir poreikius. Automatiniai prietaisai papildomai gali:

  • apriboti trumpalaikius įjungimus;
  • bandyti automatiškai paleisti siurblį, jei buvo įsijungęs avarinis veikimo režimas;
  • apsaugoti nuo perkrovos. 

Automatikos prietaisų privalumai individualiems vartotojams, privačių namų savininkams:

  • Vandentiekio automatizavimui privačiame name, nenaudojant išsiplėtimo indo ir slėgio relės, lengviausias būdas įdiegti automatinį valdymą yra automatikos prietaiso naudojimas.
  • Užtikrina patikimą apsaugą nuo siurblio veikimo be vandens.
  • Nesudėtingas montavimas ir konfigūravimas. Automatiniai prietaisai dažniausiai suteikia galimybę reguliuoti minimalų ir maksimalų slėgį mygtukais. Šis būdas gerokai tikslesnis nei nustatymai naudojant mechaninę relę, kurie daromi bandant ir dažnai neišvengiant klaidų.